Ga naar hoofdinhoud

Architecten: minder nieuwbouw, meer renovatie


Minder nieuwbouwprojecten, maar meer transformaties en renovaties. Het is een (voorzichtige) trend die architectenbureaus bespeuren, zo blijkt uit de halfjaarlijkse conjunctuurmeting van de Branchevereniging Nederlandse Architectenbureaus (BNA).

Nieuwbouw in Arnhem (foto: Shutterstock).

Architecten zijn dit najaar iets positiever over de vooruitzichten op het aantal nieuwe opdrachten en de omzet. De gemiddelde werkvoorraad van BNA’s achterban steeg naar 4,9 maanden, maar ligt nog steeds ruim onder het niveau van 5,9 maanden in het voorjaar van 2022.

Toch verwacht 34 procent van de geconsulteerde bureaus een afnemend aantal nieuwbouwprojecten. Daartegenover staat dat 55 procent vermoedt dat transformaties en renovaties juist gaan toenemen.

Het oplossen van de huidige woningbouwvraag is zeer complex, stelt de BNA. Aan de ene kant is het woningtekort groot, aan de andere kant is voorzichtigheid geboden met de schaarse ruimte in Nederland.

Twee keer per jaar peilt de BNA de conjunctuur bij haar ruim duizend leden. Dit periodieke onderzoek gaat in op productiebelemmeringen, werkvoorraad, opdrachten, omzet, honoraria, medewerkers, type opdrachten, opdrachtgevers en deelmarkten. Daarmee poogt de branchevereniging inzicht te geven in actuele marktverwachtingen van bureaus.

Meer over schilderen en coaten lezen? Bekijk onze categoriepagina.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.


Henry Handsome moet visie ToekomstGroep tot leven brengen

ING: nieuwbouw trekt in 2025 aan

Duurzaam onderhoud: corporaties aan zet

Stadlander kiest voor acht ketenpartners

Verbouw en renovatie pas medio 2025 onder Wkb


Naar archief >