Soms ploft er zomaar iets leuks op je bureau. Zoals het laatste nummer van ‘Uitgelezen Boeken’: Nederlandse belettering; Negentiende-eeuwse modelboeken. Smullen voor letterschilders.
Tot ver in de 20-ste eeuw was het gebruikelijk dat belettering in de publieke ruimte was geschilderd. De ‘letterschilder’ was een gewaardeerd beroep. Behalve ramen en gevels voorzag deze vakman ook etalage- en prijskaarten met de hand van de juiste tekst. Met een vlotte hand werden de laatste aanbiedingen ‘geschreven’.
Maar ook reclameontwerpers tekenden met de hand letters voor affiches en verpakkingen. En grafische ontwerpers kwamen er in het pre-Mac tijdperk niet onderuit letters met de hand te tekenen, zodat met presentatiemodellen de drukkerij kon worden geïnstrueerd.
Smeulende belangstelling
De opmars van plakletters en computergestuurde snijplotters maakte aan het letterschilderen voor winkelreclame een einde. Professionele letterschilders zijn dan ook nagenoeg uitgestorven, maar de belangstelling voor dit ambacht blijft toch smeulen. In het nieuwe millennium is er weer een groeiende interesse voor het tekenen en schilderen van letters.
Fontrevivals
De documentaire ‘Sign Painters’ was internationaal een grote hit en op verschillende kunstacademies worden tegenwoordig weer workshops ‘sign painting’ en ‘script lettering’ gegeven. Dit sluit allemaal aan bij de toenemende belangstelling vanuit de designwereld voor ambacht en vintage. Inmiddels is er ook een flink aantal ‘fontrevivals’ in dit specifieke genre uitgebracht.
Modelboeken
Vakmensen hebben altijd behoefte gehad aan voorbeelden, geschikte modellen van verschillende lettertypen. Er kwam zelfs een stroom van gedrukte lettermodelboeken op gang vanaf de jaren dertig van de negentiende eeuw.
Mathieu Lommen heeft nu voor het eerst een overzicht samengesteld van wat er in Nederland op dit gebied is verschenen. Dit rijk geïllustreerde deeltje van ‘Uitgelezen Boeken’ behandelt de , volgens de auteur ten onrechte vergeten, Nederlandse modelboeken uit de periode 1840-1900. Een ‘must’ voor iedere lettergek. Verkrijgbaar bij Uitgeverij de Buitenkant.
Uitgelezen Boeken
katern voor boekenkopers en boekverkopers
Jaargang 17, nummer 3
17,5 x 25 cm | 56 pagina’s | oblong | genaaid overlijmd
ISBN 978 94 90913 571
Verkoopprijs € 9,50