Ga naar hoofdinhoud

Wij koppelen aan offertes diverse milieulabels’


Duurzaamheid, minder milieubelasting en het besparen van energie staan centraal in de bedrijfsvoering van Roza Vastgoedonderhoud in Culemborg. Roza is één van de zes ondernemingen die inmiddels werken met het ‘Milieulabel Schilderproject’. Dit label geeft opdrachtgevers inzicht in de duurzaamheid en milieubelasting van verf, transport en het uit te voeren onderhoud. “Wij koppelen aan al onze offertes diverse milieulabels.” De scenariokeuze is dan aan de opdrachtgever.

Roza Vastgoedonderhoud in Culemborg is gespecialiseerd in onderhoud van vastgoed, waarbij schilderwerk en timmerwerk de belangrijkste werkzaamheden zijn. Het bedrijf bestaat sinds 1937 en is van oorsprong een schildersbedrijf dat werkte voor particulieren en bedrijven. Vanaf 1950 werd het accent gelegd op onderhoudsschilderwerk voor de sociale woningbouw. In 2001 is er een overstap gemaakt naar het vastgoedonderhoud.

Roza heeft oude dieselvoertuigen vervangen door nieuwe bedrijfswagens met motoren die voldoen aan de Euro 6 norm

Het bedrijf is gespecialiseerd in het onderhoud aan gevels en bouwkundige renovaties en heeft als missie dat bij elke opdracht de kosten en kwaliteit in balans moeten zijn. Resultaatgericht samenwerken verleent hierbij structuur en invulling. Het behaalde VGO-keurmerk (audit door Kiwa), geeft aan dat de organisatie een stabiele en deskundige onderhoudspartner is. Roza wil eveneens invulling geven aan duurzame innovatie en betrokken ondernemerschap. Met andere woorden MVO, maatschappelijk verantwoord ondernemen.

Duurzaam ondernemen

“Het maatschappelijk verantwoord ondernemen start met een overtuiging, een visie van een ondernemer. Verder is het vooral een kwestie van doen”, zegt Zoubeir El Atmani, afgestudeerd in bouwkunde en calculator/werkvoorbereider bij Roza Vastgoedonderhoud. Hij is verantwoordelijk voor kwaliteit, arbo en milieu en heeft de coördinatie met betrekking tot de pilot om het Milieulabel Schilderproject binnen de onderneming te realiseren.

 

Hij vervolgt: “Voor ons is het belangrijk om een actieve invulling te geven aan het thema ‘Duurzaam Ondernemen’. Het maatschappelijk belang om zuinig om te gaan met energie en het verminderen van de CO2-uitstoot is bijzonder groot. Daarom past het ‘Milieulabel Schilderproject’, dat OnderhoudNL samen met de VVVF (Vereniging van Verf- en Drukinktfabrikanten, red.) heeft geïntroduceerd, precies in de doelstelling en strategie van ons bedrijf.”

CO2-footprint per m2

“Wij zijn al geruime tijd bezig met het terugdringen van het energiegebruik. De zorg voor ons milieu maken wij nu aantoonbaar in een CO2-footprint per m2 schilderwerk in technische levensduur. Zo’n CO2-footprint wordt berekend naar de totale hoeveelheid broeikasgassen die wordt uitgestoten gedurende de levenscyclus van een verfsysteem. Dit wordt uitgedrukt in CO2-equivalenten. De CO2-labelscore van een schilderproject (milieulabel) wordt bepaald door de uitkomsten te vergelijken met het vastgestelde beoordelingskader. Roza koppelt nu aan al zijn offertes het milieulabel. Voor onze klanten wordt daardoor inzichtelijk dat wij voor elke stap in de levenscyclus van een schilderproject zorgvuldig te werk gaan om het milieu zo min mogelijk te schaden. Hierdoor maken wij duurzaam onderhoud en reductie van milieubelasting concreet”, aldus El Atmani.

El Atmani legt uit dat vertegenwoordigers van alle zes OnderhoudNL-bedrijven die in de pilot zijn gestart met toepassing van het ‘Milieulabel Schilderproject’ (zie kader) daarvoor een speciale training hebben gevolgd. “Het milieulabel waarmee de CO2-footprint van een schilderproject inzichtelijk wordt gemaakt, werd eind 2017 geïntroduceerd. Inmiddels staan er ruim driehonderd verfproducten in een database die voor dit doel is opgezet. Het Milieulabel Schilderproject, dat een score aangeeft tussen A t/m G, is ontwikkeld op basis van verschillende Nederlandse en Europese wetenschappelijke studies. Tijdens de pilot evalueren de zes bedrijven en Fulco de Vente, Manager Arbeidsomstandigheden- en Milieubeleid van OnderhoudNL, regelmatig de opgedane ervaringen.”

Vervoer

Om beter invulling te geven aan de kernwaarden van het milieulabel richt Roza Vastgoedonderhoud zich in de bedrijfsvoering en bij de uitvoering van schilderwerk op concretisering van de CO2-footprint per m2. El Atmani: “Wij brengen in kaart hoe onze bedrijfsactiviteiten het milieu belasten. Vervolgens onderzoeken wij, via continue verbetering, methodes om onze uitstoot te verminderen. In de CO2-footprint staat bijvoorbeeld het onderdeel ‘vervoer’. Wij hebben in het afgelopen jaar oude dieselvoertuigen vervangen door nieuwe bedrijfswagens met Euro 6 motoren. Maar ook onze dienstauto’s zijn inmiddels vervangen door kleinere wagens met een energielabel A. Daarnaast bekijken wij in de planning hoe het uitvoerend personeel zo efficiënt mogelijk kan reizen naar hun werklocatie. Zo hebben wij bijvoorbeeld een werk in Rotterdam uitgevoerd met inleenpersoneel via uitzendbureau Faber. Zij hebben gezorgd voor personeel uit die omgeving.”

De dienstauto’s van Roza zijn inmiddels vervangen door kleinere wagens met een energielabel A

Verfproducten

Een ander aandachtspunt uit de CO2-footprint per m2 is het item ‘verf’. Roza geeft bij de offertes die zij uitbrengen verschillende scenario’s met betrekking tot milieubelasting. “Veel opdrachtgevers  realiseren zich dat ze niet kunnen doorgaan met het belasten van het milieu. Daar spelen wij op in door ze diverse scenario’s aan te bieden met verschillende milieulabels. De keuze is dan aan de opdrachtgever. Wij als organisatie hebben de verantwoordelijkheid naar onze klanten om ze te wijzen op effecten die verfsystemen en bedrijfsactiviteiten hebben op mens, milieu en maatschappij. Daarbij maken wij dankbaar gebruik van de nu nog ruim driehonderd verfproducten die in de database staan. Staat een product dat wij willen gebruiken niet in het gegevensbestand, dan vragen wij de toeleverancier om specificaties met betrekking tot milieubelasting van het artikel. Verder gaan wij zorgvuldig om met de restmaterialen en spannen ons in om het milieu zo veel mogelijk te ontlasten”, vertelt El Atmani.

Zoubeir El Atmani controleert de planning van één van de projecten die is gekoppeld aan Milieulabel Schilderproject

Het derde onderdeel uit de CO2-footprint zijn de toegepaste hulpmiddelen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan steigers, hoogwerkers en kachels. El Atmani: “Dit is een moeilijk te traceren onderdeel want het hangt af van diverse factoren, zoals werkomstandigheden. Belangrijk hierbij is te werken met vaste toeleveringspartners die met ons willen meedenken om betrouwbare gegevens in kaart brengen.”

Plan-do-check-act

Roza Vastgoedonderhoud realiseert zich dat de omvang van de CO2-emissie sterk afhankelijk is van en correspondeert met onder andere activiteiten, werkomstandigheden en mutaties in personeel. Door te  experimenteren met het Milieulabel Schilderproject krijgt het bedrijf de nodigde inzichten en knowhow. Belangrijk is ook om de CO2-uitstoot rond projecten te inventariseren en te verminderen. Dit kan alleen door een goed managementsysteem op te zetten met de cyclus ‘plan-do-check-act’.

Zoubeir El Atmani controleert de planning van één van de projecten die is gekoppeld aan Milieulabel Schilderproject

El  Atmani: “Kern van deze visie is dat iedere medewerker aan zo’n (productie)proces op deze manier in staat is om zijn eigen werkwijze te beoordelen en te verbeteren. De handelingen van de medewerker vormen namelijk een eigen deelproces van een hoger gelegen procedure. Tijdens de aanvang van een schilderproject wordt ons personeel geïnstrueerd over wat de opdrachtgever van hen verwacht. Hierbij komt het milieulabel dat aan het project is gekoppeld uitgebreid aan de orde. Tijdens de voortgangsevaluatie is dit een vast agendapunt en worden de tussentijdse resultaten besproken. Het management kan vanuit de resultaten een analyse maken en de opdrachtgever op de hoogte houden ten aanzien van de CO2-emissie van het schilderproject. Je ziet, de implementatie van het milieulabel is binnen ons bedrijf in volle gang.”

Eén van de zes

Roza Vastgoedonderhoud is één van de zes OnderhoudNL-bedrijven die in een pilot actief aan de slag zijn gegaan ‘Milieulabel Schilderproject’. Naast Roza Vastgoedonderhoud zijn dat Caspar de Haan, Gebroeders van der Plas, Maas Schilderwerken, De Variabele en Hoobroeckx Schilders. Met dit hulpmiddel kunnen zij hun opdrachtgevers inzicht geven in de duurzaamheid en milieubelasting van verfproducten, het transport en het uit te voeren onderhoud.

Beoordelingskader

 

Zoubeir El Atmani tijdens de inspectie en inventarisatie van een toekomstig schilderproject

 


PPG verlengt Colorful Communities tot en met 2035

Baan Twente wederom beste Mercedes-Benz Van ProCenter

Oostveen overgenomen door Hoogstraten Haarzuilens

Geen versoepeling regels voor Oekraïense zzp’ers

Soudal slaat vleugels uit naar Japan