FNV dreigde vorige week met acties bij alle Nederlandse fabrieken van de verfproducent. Daarop bond PPG in en kwam het met de vakbond een forse loonsverhoging overeen. Die gaat met terugwerkende kracht per 1 januari 2023 in.
Het scheelde maar een haar of de poorten van de PPG-fabrieken waren deze week gesloten gebleven. FNV dreigde met stakingen bij de productiehallen in Amsterdam, Den Bosch, Hoogeveen, Tiel en Uithoorn om de looneis kracht bij te zetten. Vanaf half mei gingen de PPG-locaties bij toerbeurt al voor een aantal dagen dicht. Werknemers van de vestiging in Amsterdam, de grootste verffabriek van het land, legden op 6 juni het werk voor een week neer.
Roerige week
FNV-bestuurder Erik de Vries gaf afgelopen week nog aan dat een roerige week in het verschiet lag. Deze week bracht Tim Knavish, CEO van moederbedrijf PPG Industries, een driedaags bezoek aan de Nederlandse fabrieken. ‘In plaats van ervoor te zorgen dat alles in de fabrieken er tiptop uitziet voor dit hoge bezoek, moet PPG Coatings ervoor zorgen dat werknemers hun boodschappen kunnen betalen’, voerde de vakbondsman de druk op.
Het personeel van PPG, producent van onder meer de verfmerken Sigma, Veveo en Boonstoppel, kwam vanaf half mei in actie omdat het bedrijf niet meer wilde geven dan een loonsverhoging van zeven procent. Dit terwijl de FNV 14,3 procent eiste plus een automatische prijscompensatie, waarbij de lonen meestijgen met de prijzen in de winkel. Wat begon met een paar werknemers die het werk stillegden op de vestigingen in Tiel en Uithoorn, spreidde zich rap uit over PPG-bedrijven in het hele land. Honderden mensen legden de afgelopen weken het werk neer.
Triomf
Deze week dreigden opnieuw stakingen in Tiel, Den Bosch en Uithoorn. Woensdag zouden werknemers uit verschillende fabrieken naar Amsterdam komen voor een landelijke staking. Nu een loonsverhoging van tien procent is overeengekomen, zijn deze acties afgeblazen. FNV-bestuurder De Vries omschrijft het bereikte resultaat als ‘een enorme triomf’. ‘Mensen voelen zich in hun kracht gezet.’
Het onderhandelingsresultaat wordt nu voorgelegd aan de leden, die erover gaan stemmen. Een formaliteit. De Vries gaat er dan ook vanuit dat er een deal is.
PPG Coatings is de grootste verfproducent in Nederland en onderdeel van het wereldwijde concern PPG Industries. Dat was vorig jaar goed voor een omzet van 17,7 miljard dollar. In totaal werken er in ons land 1.100 mensen bij het bedrijf.