Ga naar hoofdinhoud

Zelfscan schijnzelfstandigheid voor eerste beoordeling


De Belastingdienst gaat vanaf januari 2025 actief handhaven op schijnzelfstandigheid. Om erachter te komen of je daar als zzp-schilder mee te maken hebt, ontwikkelde kwaliteitsorganisatie De Betere Schilder een zelfscan. Voor een eerste beoordeling.

Vaststellen of iemand zzp’er is of een dienstverband heeft, is niet altijd even simpel. Er is veel ruimte voor interpretatie en specifieke omstandigheden spelen een grote rol. Uiteindelijk zijn de feitelijke uitvoering van een overeenkomst en de context van de arbeidsrelatie doorslaggevend.

Voor zelfstandig schilders en opdrachtgevers – aannemers in dit geval – die op voorhand graag willen weten of ze de schijn tegen hebben, heeft De Betere Schilder een zelfscan klaarstaan.

Checklist schijnzelfstandigheid

Deze checklist schijnzelfstandigheid schotelt je negen vragen voor. Klopt het dat er geen sprake is van een gezagsverhouding, bijvoorbeeld. En, kan de zzp’er zelf bepalen hoe, waar en wanneer er wordt gewerkt? Met waar nodig enige uitleg om de vraag goed te kunnen interpreteren. Aan de antwoorden ‘hangen’ punten; de totaalscore geeft een indicatie over schijnzelfstandigheid. Bezien in het licht van de Wet Deregulering Beoordeling Arbeidsrelaties (DBA) en het Deliveroo-arrest van de Hoge Raad.

ZZP-portal

De zelfscan biedt volgens De Betere Schilder een goede basis voor een eerste beoordeling. Wie binnen de lijntjes van de regelgeving wil blijven, zonder bang te hoeven zijn voor naheffingen of correcties met terugwerkende kracht, kan via de kwaliteitsorganisatie gebruikmaken van de ZZP-portal. Een service die zorgt voor een volledige digitale afhandeling van alle aspecten rondom zzp-opdrachten, waaronder contracten, opdrachtbevestigingen, urenregistratie en facturatie.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.


Geen versoepeling regels voor Oekraïense zzp’ers

FinancieringsGids moet ondernemer ondersteunen

Handhaving schijn-zzp: eerste jaar geen boetes

‘Ondernemers hebben behoefte aan nieuwe financieringsbronnen’

Verplichte AOV voor zzp’ers in de herkansing


Naar archief >