Met glaszetten, behangen, maar ook met klein aannemerswerk en na-isolatie van woningen komt het 12 man sterke Reukers Schilders in Groenlo door de crisis. Maar metaalconserveren, dat was een nieuwe tak van sport. Directeur Manfred Reukers ziet er meteen markt in.
‘We zijn al een jaar of veertig de huisschilder van de Rouwmaat Groep’, legt Reukers uit. ‘Het was één van de eerste klanten van mijn vader, die ons bedrijf in 1976 begon. We hebben er altijd de kantoren en gebouwen en soms wat aan de loodsen geschilderd. Maar nooit de stalen silo’s.’
De Rouwmaat Groep houdt zich met veel verschillend advies- en verkoopwerk, voornamelijk voor de bouw en infra bezig. Maar het hart van het bedrijf is de betoncentrale, waar in grote silo’s beton gemaakt, gemengd en naar betonvrachtwagens verpompt wordt. En daarnaast maakt Rouwmaat deel uit van de coöperatie MegaMix. Dat is een formule waarbij kleinere mobiele silo’s met metselmortel worden afgevuld en naar de bouwplaats vervoerd. Via een carrouselsysteem worden de mobiele silo’s geplaatst onder grote mengsilo’s, waar ze afgevuld worden. Vrachtwagens rijden af en aan met lege en gevulde mobiele silo’s.
‘De installaties van Rouwmaat zijn de afgelopen 30 jaar drie keer onderhouden, en ze waren hard aan een opknapbeurt toe’, vertelt Manfred Reukers. ‘Zeker als je weet dat Rouwmaat nogal hecht aan goed onderhoud en wil dat alles er netjes uitziet. Deze grote silo’s hebben veel te lijden. Door al het zand en cement dat er rond stuift. Maar ook door de omliggende bedrijven op het industrieterrein waar ze staan,en door het verkeer op de doorgaande weg, de Twenteroute, die er vlak langs loopt. Allemaal niet bevorderlijk voor de verflaag. Ik had daar al jaren geleden eens een balletje over opgeworpen bij de directeur van Rouwmaat. Daar kwam hij eind vorig jaar op terug. Of we eens wilden bekijken wat er moest gebeuren en wat dat moest kosten.’
Reukers Schilders heeft een, zacht gezegd, breed dienstenpakket. ‘We hebben de traditionele schildersvaardigheden altijd in eigen huis gehouden’, vertelt de directeur. ‘Behangplakken, glasplaatsen, stopverf aanstoppen, dat doen we allemaal zelf. En we hebben een eigen timmerman in dienst, die veel meer doet dan wat houtreparatie. Een dakkapel plaatsen we ook, of een kleine aanbouw. Vorig jaar hebben we de na-islolatie van 160 woningen voor een woningcorporatie verzorgd: dubbel glas, isoleren van de gevelbekleding, luchtroosters plaatsen. We werken op basis van vertrouwen. Als wij zeggen dat het goed komt en we noemen er een prijs bij, dan komt het ook goed, voor de afgesproken prijs.’
Wat niet wil zeggen dat de klus, het ging om in totaal zes grote silo’s, compleet met bordessen, trappen, stuurkamers en dergelijke, voor Reukers makkelijk was. ‘Beide fabrieken, de betoncentrale en de MegaMix-mortelcentrale, moesten wel blijven doordraaien. Dus zijn we van te voren met Rouwmaat om de tafel gaan zitten om alle veiligheidsrisico’s goed door te spreken. De schilders liepen in gele hesjes en stonden aangelijnd op de hoogwerkers. Maar het belangrijkste was de communicatie met de fabriek. Ze gaven door wanneer er weer silo’s of vrachtwagens verwacht werden, wij pasten onze werkzaamheden daar op aan.’
Er werd gewerkt vanaf hoogwerkers, deels gehuurd, deels van Rouwmaat zelf. ‘Insteigeren en inpakken zou kostbaar zijn’, zegt Reukers. ‘En we zouden dan niet zo flexibel kunnen werken tussen de bedrijfsactiviteiten door.’ Het betekende wel dat er niet gespoten kon worden. Ook al omdat vlakbij een grote slachterij ligt, die geen last van overspray mocht krijgen.
De mannen van Reukers (tussen mei en juli van dit jaar werkten er steeds twee tot drie schilders op dit project) straalden de silo’s eerst met water onder hoge druk schoon, reinigden ze daarna met de hand na met schuursponsen en een reinigingsmiddel. Daarna werden de silo’s gematteerd met oscillerende en roterende schuurmachines van Festool. ‘Daar heb ik speciaal voor dit werk twee nieuwe van aangeschaft, compleet met van die draagbare stofzuigers er op aangesloten’, aldus Reukers.
Roestplekken werden kaal gemaakt met de staalborstel en daarna met Trimetal Steloxine Primer Thixo geplekt. Daarna werden de objecten geprimerd met Steloxine Primer Non-Ferro, waarbij voor het rode deel de grijze primer gekozen werd en voor het witte deel de witte. De witte delen werden daarna nogmaals overgeschilderd met Steloxine Primer Non-Ferro en afgewerkt met Steloxine Decor Brillant. De rode delen werden afgewerkt met twee lagen Steloxine Decor Brillant. Alles op uitgebreid besteksadvies van Gerard Beusink, accountmanager van Trimetal Bouwverven in de regio en begeleid door verfleverancier Roy Jorritsma van verf- en glasgroothandel AGC.
Reukers: ‘Het was een intensief karwei, maar ook mooi werk. We zien hier meer mogelijkheden in. Hier in het oosten van het land zijn wel meer van dit soort fabrieken die wel eens aan groot schilderonderhoud toe zijn. Die bedrijven zijn we in kaart aan het brengen en die proberen we nu met dit werk als voorbeeld te interesseren voor een onderhoudsbeurt aan hun installaties.’
Foto:
De silo’s werden gestraald, gereinigd en daarna gematteerd. Vervolgens bijgeplekt en overgeschilderd
Foto: Trimetal Bouwverven