Ga naar hoofdinhoud

Fiscale eindejaarstips voor de zzp-schilder


Als schilder wilt u financieel met een glimlach het jaar uit. ZZP-boekhouder zet vier tips op een rijtje waar u voordeel uit kunt halen.

(Shutterstock)

Koop een lijfrente om belasting te besparen

Heeft u een goed jaar gedraaid als schilder en ziet u op tegen de hoeveelheid aan inkomstenbelasting die u moet betalen, dan is de aankoop van een lijfrente een goede optie. Het is een extra aftrekpost en als u in de hoogste belastingschijf valt dan bespaart u de helft van uw investering in de lijfrente. In 2023 kunt u extra belastingvoordeel behalen omdat u tot 38 mille aan extra lijfrente mag kopen en aftrekken als u een pensioentekort heeft. De hoogte van de aftrek was acht mille en gaat nu naar 38 mille. De aftrek/het belastingvoordeel geldt nu, en bij uitkering wordt de lijfrente belast tegen het dan geldende tarief.

Hogere kilometervergoeding in 2023

Rijdt u met een privéauto voor de zaak of betaalt u een werknemer een kilometervergoeding uit: de onbelaste kilometervergoeding voor zakelijk gereden kilometers is in 2023 verhoogd naar 21 eurocent per kilometer. Rijdt u met uw privéauto voor de zaak dan is het belangrijk nauwkeurig bij te houden hoeveel kilometers u zakelijk rijdt, omdat deze vergoeding niet alleen uw reiskosten dekt, maar ook als aftrekpost geldt voor uw belastingaangifte. In 2024 gaat de kilometervergoeding naar 23 cent per kilometer.

Kleinschaligheidsinvesteringsaftrek (KIA)

Investeren loont. Zeker in inventaris die duurder is dan 450 euro exclusief btw. Investeert u in 2023 dan in totaal meer dan 2.600 euro in deze inventaris dan kunt u gebruikmaken van de Kleinschaligheidsinvesteringsaftrek (KIA). Deze aftrek gaat af van uw belastbare winst en bedraagt in de eerste schijf 28 procent van het betaalde bedrag exclusief btw. Bel uw boekhouder en check hoeveel u in 2023 heeft geïnvesteerd. Minder dan 2.600 euro? Dan kan het lonen voor 31 december nog een investering te doen van 450 euro exclusief btw of meer.

Let wel: de KIA geldt niet voor investeringen in een woonhuis, verhuurde roerende en onroerende zaken, personenwagens, goodwill, concessies en vergunningen. Als u de vaste activa binnen vijf jaar verkoopt, moet u rekening houden met de desinvesteringsbijtelling over de verkoopprijs exclusief btw.

Middelen bij wisselende hoge en lage inkomens

Heeft u een heel hoge winst in 2023 en had u de twee jaar hiervoor tegenvallende resultaten? Of andersom: nu een heel lage winst en de twee jaar ervoor juist hoge winsten? Dan kunt u wellicht belasting besparen door de inkomens van die drie jaar te middelen. Het boekjaar 2023 mag u meenemen in de middeling. De middelingsregeling is er voor box 1: belastbaar inkomen uit werk en woning. De zzp’er kan alleen middelen over een periode van drie aaneengesloten kalenderjaren en moet daarbij voldoen aan de volgende eisen:

  • De betreffende drie jaar in Nederland belasting hebben betaald;
  • Het middelingstijdvak mag geen overlap hebben met een eerder middelingstijdvak;
  • Het verzoek om middeling indienen binnen 36 maanden nadat de aanslag van het laatste jaar dat tot het middelingstijdvak behoort, onherroepelijk vaststaat;
  • De berekening van de middeling meesturen met het verzoek om middeling.

Tot slot: heeft de zelfstandige in een kalenderjaar een negatief inkomen? Dan wordt zijn inkomen van dat jaar op nul euro gesteld. De eerste 545 euro van het verschil tussen de verschuldigde en de herrekende belasting krijgt de zzp’er niet terug. Voor alles boven dit bedrag krijgt de zelfstandige zonder personeel een teruggaaf.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.


Geen versoepeling regels voor Oekraïense zzp’ers

FinancieringsGids moet ondernemer ondersteunen

Handhaving schijn-zzp: eerste jaar geen boetes

‘Ondernemers hebben behoefte aan nieuwe financieringsbronnen’

Verplichte AOV voor zzp’ers in de herkansing


Naar archief >